لوگو سایت کفش کفاش ها
دسترسی ها

داستان جالب آدیداس

آدیداس
تاریخچه و داستان جالب آدیداس برای هر فردی جذاب میباشد. به شما قول میدیم که پس از خواندن چند پاراگراف از پست آدیداس تا آخر این صفحه را دنبال خواهید کرد. شما در این صفحه به اطلاعاتی از این شرکت بزرگ می رسید که میتواند الگو و سرمشقی برایتان باشد.

کفش آدیداس در یک نگاه

کفش adidas از سرواژه های بنیانگذار آن آقای آدولف داسلر (Adolf Dassler  که adi dassler هم گفته می شد) گرفته شده است. شرکت adidas امروزه به بزرگترین شرکت اروپایی ساخت لوازم ورزشی و دومین شرکت بزرگ دنیا در همین زمینه تبدیل شده است.

اصالتا کارخانه آدیداس یک شرکت آلمانی است و دفتر مرکزی آن در شهری به نام “هرتسوگن آوراخ” در استان برلین قرار دارد.

دفتر اصلی کفش آدیداس
دفتر اصلی کفش آدیداس

از رختشوی خانه تا کارخانه کفش آدیداس

شروع داستان آدیداس بعد از جنگ جهانی اول، در شهری به نام آوراخ آغاز شد. ادولف و رودولف داسلر، (Adolf / Rudolf Dassler) دو برادر از خانواده‌ای معمولی، با پدری که کارگر کارخانه کفش سازی و مادری که رخت شویی کوچکی داشت زندگی می کردند. رودولف گاهی بعد از مدرسه برای کمک به پدرش به کارخانه‌ی کفش‌سازی می‌رفت و کنار او به کار های کوچک آنجا می پرداخت.

در آغاز جنگ جهانی اول، هر دو برادر به ارتش رفتند و راهی جبهه جنگ شدند. با پایان جنگ جهانی اول آنها خود نیز نمی دانستند چه تحولی را برای دنیا و صنعت کفش دنیا رقم خواهند زد. آدولف جوان به شهر مادری‌ خود برگشت و رودولف نیز به شهری در همان نزدیکی رفت.

آدولف داسلر گوشه ای از رختشویی که در خانه‌ی مادرش بود را برای ساختن کفش قرض کرد و رودولف که در یک کارگاه ساخت وسایل چینی و سرامیک به سمت خوبی رسیده بود و مدیر شده بود، تصمیم گرفت برگردد و به برادرش آدولف در راه انداختن کارخانه کفش کمک کند.

بی برقی کارخانه کفش برادران داسلر

آدولف و رودولف در کنار هم مشغول به کار شدند و شروع به ساخت زیر بنای کارخانه کردند. سختی روز های پس از جنگ جهانی اول راه را برای ساخت کسب کار های این چنینی سخت کرده بود. روز هایی که برق شهری معلوم نبود کی در سیم های شهر ها در جریان بود آن دو در شرایط سخت شروع به ساخت کارخانه کفش کردند.

باور این نکته سخت است که آنها برای بدست آوردن برق مورد نیاز کارخانه خود روی دوچرخه های پدالی مولد برق به نوبت می نشستند.

اولین کفش آدیداس
اولین کفش آدیداس

هوشمندی کارخانه آدیداس - یک قرن پیش

با کلید خوردن کارخانه کفش برادران داسلر، المپیک تابستانی 1936 فرا رسید. آدولف جوان که ذهنیت کارخانه بزرگ را در سر میپروراند این واقعه را یک فرصت بزرگ برای خود میدانست. با چند جفت کفش میخی و با ماشین کهنه خود روانه مسیری حدودا 500 کیلومتری شد تا به برلین (محل برگذاری مسابقات المپیک تابستانی) برسد.

او سراغ مربی «جس اونز» که یک ورزشکار حرفه ای در زمان خود بود رفت و با اصرار از او درخواست کرد که «جس» در حین مسابقه‌ی دو ، کفش‌های «کارخانه‌ی کفش سازی برادران داسلر» را بپوشد و با آنها در مسابقه شرکت کند.

مربی جس به اصرار فراوان آدولف این کار را پذیرفت و به این ترتیب داسلر ها به اولین اسپانسر یک آمریکایی_آفریقایی در مسابقات المپیک تابستانی تبدیل شدند.

«جس اونز» در مسابقات المپیک آن سال مدال طلا کسب کند و از این راه کارخانه‌ی کفش‌سازی برادران داسلر، به یکی از برند های شناخته شده در زمینه‌ی تولید کفش ورزشی تبدیل شد.

امروزه همه افراد مشهور صنعت کفش میگویند که کارخانه کفش آدیداس مدیون جس اونز می باشد و اگر او نبود الان کارخانه کفش آدیداس ی وجود نداشت!

مرکز فروش مستقیم آدیداس در برلین
مرکز فروش مستقیم آدیداس در برلین

باز سایه جنگ جهانی - اینبار دوم

سکه موفقیت در ابتدای مسیر کار آنها، روی خوش را نشان داده بود. از سراسر جهان درخواست ساخت کفش های ورزشی می رسید. آنها به عدد 200 هزار جفت در سال نزدیک شدند. این عدد در آن سال ها بسیار بسیار زیاد بود.

پ ن : بسیاری از کارخانه های عادی کفش در این سال ها به تولید این تعداد کفش نیز حتی نزدیک نمیشوند.

همه چیز خوب پیش میرفت تا اینکه اینبار باز هم سایه جنگ جهانی دوم در مسیر آنها پدیدار شد. جنگی که بازار های جهانی را در رکودی سخت وارد کرد. با ورود آنها به جنگ، سرنوشت خانوادگی آنها نیز دچار تنش های سخت گردید. در لابلای روزهای سخت جنگ جهانی دوم، داسلر ها وارد دعوا و اختلافاتی بین خود شدند.

جنگ برادران داسلر

در میان روز های جنگ جهانی دوم ، جنگ بین دو برادر نیز آغاز شد. اختلاف ها به سرعت بالا میگرفت و وضعیت تنش زای آنها اوضاع را روز به روز وخیم تر می کرد تا اینکه به لحظه ی های سرنوشت ساز شرکت و کارخانه آدیداس نزدیک تر میشد.

نطفه ی کدورت شدید بین دو برادر زمانی آغاز شد که در یک روز، بمب های متحدین در نزدیکی محله ی زندگی آنها سرازیر شد و مردم آن شهر به سمت پناهگاه ها رفتند. رودولف با خانواده خود زودتر به سمت پناهگاه ها رفتند.

ساعاتی بعد که برادر کوچکتر آدولف تنها به پناهگاه رسید به طور اتفاقی رودولف را دید. آدولف که به شدت از دست متحدین عصبانی بود جمله ای را به زبان آورد که بزرگ ترین سوء تفاهم را رقم زد.

آدولف گفت : باز هم سر و کله این عوضی ها پیدا شد. رودولف این حرف را به خود گرفت و فکر کرد که آدولف این حرف را به او و خانوده او گفته است. در حالی که بعد ها در زندگی نامه ی آدولف به صراحت نوشته شده بود که منظور او از این جمله متحدین بوده نه بردار و خانواده برادرش.

این جمله باعث شد که رودولف کینه ای از آدولف به دل بگیرد که آنها را به دشمنان یکدیگر تبدیل کند.

مدتی بعد آمریکایی ها رودولف را به اتهام همکاری با اس اس (SS) متهم کردند. رودولف بعد ها بعد از آزادی و تبرئه شدن، بارها گفت که این اتهام را آدولف به او زده و او وی را به آنها تحویل داده است.

سال 1947 میلادی رابطه ی بین این دوبرادر نه تنها درست نشد شد بلکه به دشمنی ای شدید تبدیل گردید.

کارخانه برادران داسلر
کارخانه برادران داسلر

تولد کارخانه کفش پوما و کارخانه آدیداس

با جدایی 2 برادر از کارخانه کفش برادران داسلر، این کارخانه به آدیداس که سرواژه نام های کوچک و خانوادگی برادر کوچکتر بود تغییر نام داد.

رودولف که از کارخانه برادران داسلر بیرون آمده بود برای خود کارخانه کفش دیگری را ساخت. و به تبعیت از نحوه نام گذاری آدیداس نام این کارخانه را رودا “Ruda”، که سرنام رودولف داسلر بود بنا نهاد.بعد ها این نام به پوما تغییر یافت.

البته بعضی ها میگویند نام گذاری و تغییر نام کارخانه ابتدایی به ادیداس بعد از پوما صورت گرفت.

فرایند نام گذاری آدیداس

در برخی از منابع آمده است که کفش آدیداس (کفش Adidas) مخفف جمله‌ی “All Day I Dream About Sports” می باشد.به این معنی که “من هر روز در رویای ورزش به سر می‌برم” با این حال این فرضیه هیچ گاه توسط هیچ فردی که پایه گذار آن باشد تایید نشد.

فرایند انتخاب لوگوی کارخانه کفش آدیداس

کارخانه آدیداس در داستان زندگی خود 3 لوگو را تجربه کرده است.اولین لوگو برای محصولاتی بود که در ابتدای مسیر خود روانه بازار کرده بود.بعد ها لوگوی آدیداس اورجینالز بود که برای محصولات غیر ورزشی خود طراحی کرد. در نهایت لوگوی اصلی این شرکت که به صورت 3 خط پلکانی است ساخته شد.

شرکت های زیادی که محصولات Adidas را کپی میکنند از لوگو های جعلی برای محصولات آدیداس کپی شده ی خود استفاده میکنند.

لوگو های جعلی آدیداس
لوگو های جعلی آدیداس

شهر سر به زیر ها

یکی از جالب ترین اختلاف های صنعتی جهان که پای شهروندان یک شهر یا حتی یک کشور را گریبانگیر خود کرد از اختلاف حل نشده این دو برادر صورت گرفت.

امروزه شاهد تقسیم بندی مردم یک کشور به دسته هایی مانند طرفداران تیم های ورزشی (مثلا آبی و قرمز ایران) هستیم. جالب است بدانید که در آن زمان شهر ها و مکان های عمومی آلمان به دو گروه طرفداران Puma و طرفداران Adidas تقسیم بندی شده بود.

مردم در جاهای مختلف به پاهای همدیگر نگاه میکردنند که ببینند چه کسی کفش پوما پوشیده و چه کسی کفش آدیداس. به این علت بود که به برخی از شهر های آلمان “شهر سر به زیر ها” میگفتند.

رودولف هر کسی را که با کفش آدیداس میدید، صدا میزد و بک جفت کفش پوما ی رایگان میداد. گفته می شود برخی ها هم که به دنبال کفش نو بودند به خانه رودولف می رفتند در حالی که کفش آدیداس میپوشیدند و میدانستند که رودولف به آنها یک جفت کفش پوما نو میداد!

شهر سر به زیر ها
شهر سر به زیر ها

تلاش پوما ، مدال آدیداس

ماجرای بین این دوبرادر تا روز مرگ هر دوی آنها ادامه داشت و به مسخره ترین شکل خود پایان گرفت. این اختلاف که با یک سوء تفاهم بزرگ شکل گرفته بود باعث سو استفاده های زیادی از آنها شد.

در یک مسابقه دونده ای به نام آرمین هری “Armin Hary” به درخواست رودولف کفش های خود را در آورد و پاما را پوشید. در آن مسابقه وی نفر اول شد و مدال طلا را برگردن انداخت. اما در جشن قهرمانی خود اینبار کفش های آدیداس را پوشیده بود. برخی براین باورند که آمین این کار را برای گرفتن پول از هر دو برادر انجام داده است. گفته ای که خود وی آن را بارها تکذیب کرده بود.

کارخانه آدیداس منتقل شد ولی آدیداس ماند

سال ها بعد برند و کارخانه آدیداس به شرکت های دیگر واگذار شد (مهمترین : 1993 به رابرت دریفوس فرانسوی به ارزش 690 میلیون دلار) تا روزهایی جدیدی را برای صنعت کفش و وسایل ورزشی فراهم کند.

آدیداسِ امروز توانسته از دل سختی ها نام خود را در جهان معرفی کند  و در زمینه‌ی تولید کفش و وسایل ورزشی، شناخته شود.آدیداس با دستاورد ها و ساخت تجهیزاتی همچون دستگاه بافت، لژ، استفاده از مواد بازیافتی، توبلار اسنیک (استفاده از لاستیک ماشین در زیره کفش در این مدل) و… پایه گذار جدیدترین تکنولوژی ها می باشد.

آدیداس در بالا و پایین های دوران خود بار ها به افراد و شرکت های مختلف سپرده شد، اما نام کارخانه Adidas هیچ گاه تغییر نکرد.

کارخانه کفش آدیداس - فیلیپین
کارخانه کفش آدیداس - فیلیپین

گورستان خاطره ها - گورستان کفشی

بنیانگذار آدیداس و بنیانگذار پوما دو برادر بودند که با یکدیگر سر جنگ را باز کردند. دو برادری که تا پایان عمر خود با یکدیگر آشتی نکردند. این جنگ بین آنها به شهر های آلمان نیز کشیده شد. مردم آن زمان نمیدانستند که روزی میرسد که دیگر آدیداس در آلمان کارخانه ای نخواهد داشت! در ادامه صغحه بیشتر متوجه این حرف خواهید شد.

جهانی که در صنعت کفش خود را، مدیون این دو برادر میداند، هیچ گاه این دو نفر را فراموش نخواهد کرد.

آدولف که 2 سال از رودولف جوانتر بود 4 سال بعد از فوت وی، دیده از جهان گشود.

دو برادر داسلرها بعد از دعوای خود دیگر همدیگر را ملاقات نکردند تا اینکه سرنوشت آنها را به یک گورستان مشترک کشاند.

سرگذشت آدیداس
محل دفن دو برادر در یک قبرستان

آدولف داسلر

تولد : 1900 میلادی

فوت : 1978 میلادی (78 سالگی)

تعداد فرزندان : 5

بنیانگذار کارخانه آدیداس

شغل قبل از صنعت کفش : کارگر ساده نانوایی

رودولف یا رادولف داسلر

تولد : 1898 میلادی

فوت : 1974 میلادی

تعداد فرزندان : 2

بنیانگذار کارخانه پوما و کارخانه آدیداس

شغل قبل از صنعت کفش : کارمند شرکت ساخت چینی و سرامیک

آدولف و رودولف داسلر
رودولف داسلر (راست) - آدولف داسلر (چپ)

کفش آدیداس آلمانی در آلمان کارخانه ندارد!

کارخانه کفش آدیداس یکی از بزرگترین کمپانی های جهان است که با دارا بودن صد ها کارخانه، خود را در جهان معرفی کرده است. آدیداس تمام کارخانه های خود را به کشور های دیگر (بیشتر کشور های جهان سوم) منتقل کرده است. با این حال دفتر مرکزی این شرکت در آلمان و در شهر “هرتسوگن آوراخ” در استان برلین قرار دارد.

شما در خود آلمان هم نمی توانید کفش آدیداس آلمانی تهیه کنید. به گفته ی این شرکت بیش از 27 درصد شرکت های آن در چین قرار دارد. تعداد کارخانه های کفش Adidas در جهان:

 • چین : 337
 • هند : 99
 • اندونزی : 79
 • ویتنام : 76
 • ژاپن، کره، تاوان، تایلند، کامبودیا، پاکستان، فیلیپین : حدود 60

منبع : آمار رسمی شرکت آدیداس در سال 2016

کارخانه کفش آدیداس - چین
کارخانه کفش آدیداس - چین

زمینه های شغلی adidas

شاید برایتان جالب باشد که این کهنه شرکت لوازم ورزشی که در ایران به دلیل پوشاک ورزشی خود (مخصوصا کفش adidas) شناخته می شود قدرتی زیاد در تولید، طراحی و توزیع محصولات و خدماتی همچون عینک آفتابی، ساعت، مدلینگ، محصولات مراقبت شخصی، لوازم لوکس، برندینگ، کفش های ورزشی و… دارد.

عینک آدیداس - مدل دویل
عینک آدیداس - مدل دویل

شرکت های تابعه کفش Adidas

اگر از سایت آدیداس بازدید کرده باشید حتما نام و لینک سایت ریبوک را در بالای این سایت مشاهده کرده اید.علت این امر این است که adidas یک شرکت هلدینگ می باشد. به این معنا که ممکن است بخش بزرگی از سهام سایر شرکت ها را خریداری کرده باشد.

کارخانه تولید لوازم ورزشی ریبوک، کارخانه تولید لوازم گلف تیلور مید و شرکت بزرگ راک پورت زیر مجموعه های عظیم آدیداس می باشند. 

نماد آدیداس در سهام بازار جهانی

اگر در بازار های جهانی گشت و گذاری زده باشید شاید نماد ADDYY یا همان Adidas ADR به چشم شما خورده باشد. این شرکت بزرگ آلمانی یکی از امن ترین شرکت ها برای سرمایه گذاری در آلمان و حتی جهان است.

پ ن : تا زمان آپلود این صفحه در سایت کفش کفاش ها، دسترسی به بازار های جهانی در ایران میسر نمی باشد. ممکن است در آینده این محدودیت از بین برود.

منابع :

سایت کفش کفاش ها

گروه آدیداس

ویکی پدیا

خیر، دیگر در آلمان کارخانه کفش آدیداس وجود ندارد. تنها مقر و دفتر اصلی این کارخانه در استان برلین آلمان واقع است و کارخانه های آن به سراسر دنیا منتقل شده اند.

با توجه به این که پیدا کردن کفش آدیداس اورجینال آلمانی دیگر امکان ندارد، بله

سایت کفش کفاش ها اطلاعات بسیار زیادی رو تو این صفحه گفته که شاید هیچ سایت دیگه ای پیدا نکنید.

مقر اصلی کارخانه کفش آدیداس در برلین آلمان می باشد. اما تمام کارخانه های این شرکت در کشور های شرق آسیا هستند.

یک پاسخ

 1. سلام
  داستان خیلی جالبی بود
  البته من قبلا درباره آدیداس خونده بودم
  ولی اینجا خیلی قشنگ توضیح دادید.
  برام تازگی داست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با سلام

سایت کفاش ها در حال باز طراحی است. این باز طراحی به هدف فراهم کردن زمینه ای برای قرار دادن محصولات تولید کنندگان یا نمایش خدمات جامعه کفش ایران می باشد.

به دلیل باز نگه داشتن سایت برای بازدید کنندگان، باز طراحی به صورت زنده انجام خواهد شد. بسیاری از قسمت های سایت موقتا غیر فعال و با ظاهری نامناسب نمایش داده خواهند شد. همچنین برخی از لینک ها نیز به صورت موقت غیر فعال خواهند شد.

برای اطلاع از زمان دقیق راه اندازی میتوانید شماره تماس یا ایمیل خود را در زیر وارد کنید: